A Green Way Äppelvecklarfälla - 1 st

1
Se alla produkter från Green Protect
Varunummer: 19092

Green Protect äppelvecklarfälla

Effektiv feromonfälla som fångar de små vecklarna som ger "mask" i frukten. Maskar i äpplen och päron orsakas av en fjärilsliknande insekt som kallas vecklare. Genom att sätta upp en vindfälla i fruktträdet kan problemet med vecklare förebyggas och bekämpas. Äppelvecklarfällan ska hängas upp under perioden från mitten av april till mitten av september.

Användning:
Fällan består av 1 feromoner och 1 fälla. Bästa resultatet uppnås genom att hänga 1 fälla per 3 fruktträd. Varje feromonkapsel har ca 6 veckors effekt, därefter ska fällan bytas ut. Vecklarna är aktiva från tidig vår, när träden blommar, fram till fruktskörden på hösten
Fällan ska placeras i huvudhöjd, dock inte under 1,5 meter från marken. Fällan placeras i den yttersta delen av den södervända halvan av trädkronan. Fällan placeras nära de träd där flest attacker förväntas.

Ingredienser:

Feromon

Se alla produkter från Green Protect
Varunummer: 19092

Andra kunder har köpt

Alternativa produkter

Recensioner

Fri frakt över 499 kr

med DHL

30 dagars returrätt

30 dagars retur- och ångerrätt från den dag du mottager varan

Medlemsbonus

Du får bonus på dina köp hos oss

Kundservice

Kontakta oss på tfn: 08 - 403 001 90 eller på e-post: info@med24.se

Spara ännu mer på alla dina sunda inköp!

Prenumerera på vårt nyhetsbrev. Genom att registrera dig samtycker du till att vi får skicka information om rabattkoder, erbjudanden och nyheter relaterade till vårt sortiment via e-post. Du kan när som helst återkalla ditt samtycke. Vi behandlar dina uppgifter i enlighet med vår personuppgiftspolicy.